Bebek Ekle

Bebek Geldi

Bebeğinizin Bakım Rehberi


Yenidoğan Rehberi


Bebeğinizin Uyku Rehberi


Bebeğinizin Beslenme Rehberi


Bebeğinizin Gelişimi ve Davranışlar


Bebeğinizin Sağlığı


Emzirme Rehberi


Bebek Geldi

Dünyanın en güzel varlığı artık sizinle. Onun sağlığı, bakımı, mutluluğu sizin için her şeyin üstünde. Sitemizde yer alan bilgilerle bunu başarmanız hiç de zor olmayacak. Bebeğiniz, bebek.com ve siz harika bir üçlü olacaksınız.

Son Eklenenler

 • Bebeğiniz banyoda güvenli mi?

  Banyo, bebekler için hem bir ihtiyaç hem de sizinle keyifli vakit geçirmesi ve rahatlaması için bir fırsat… Ancak bebeğinizi yıkarken aklınızdan çıkarmamanız gereken güvenlik ile ilgili önemli noktalar var. İşte sizin için hazırladığımız 10 adımlık listemiz… 

  Bebeğiniz sık kusuyorsa nedeni reflü olabilir!

  Mide içeriğinin kendiliğinden yemek borusuna doğru hareketi olarak tanımlanan reflü toplumda yetişkin hastalığı olarak bilinse de, aslında daha sıklıkla bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan bir sorun. Hastalığın sıklığı konusunda net veriler olmamakla birlikte, tüm çocukluk çağında yüzde 1-10 oranında görüldüğü tahmin ediliyor. Reflü 4 aylık çocukların yüzde 75’inde görülürken, bu oran 1 yaşında kendiliğinden yüzde 5'e geriliyor. Bebeklerde reflünün sık görülmesinin nedenleri ise yemek borusu ile midenin birleşim bölgesindeki kas yapısının henüz iyi gelişmemiş olması ve bebeklerin genellikle sıvı besinlerle beslenip yatar pozisyonda olmaları. 

  Bebekler neden inatçı ağlar?

  Acıbadem Kadıköy ve Maslak Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Çocuk Gastroenteroloji uzmanı Dr. Enver Mahir Gülcan, “özellikle yeni doğan bebeklerde annelerin kâbusu haline gelen inatçı ağlamanın sebebi kolik’tir. Birbirini izleyen 3 hafta boyunca, haftada 3 gün, günde 3 saatten fazla süren ağlama olarak devam eder”dedi.

  Mucizevi besin: Anne sütü

  Her anne bebeğini anne sütüyle beslemek ister. Hastalıkları önlemesi, maliyetinin çok düşük olması nedenleriyle anne sütü ile beslenme en yararlı, en ekonomik ve en çevre dostu beslenme biçimidir. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü’nden Dr. Aylin Şimşek, anne sütünün faydalarıyla ilgili bilgi verdi.

  Bağışıklık sistemi nasıl güçlendirilir?

  Çocuklarda güçlü bir bağışıklık sisteminin varlığı, virüs ve bakteri gibi enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmaların hastalık oluşturmasına engel olur. Çocukluk çağının farklı dönemlerinde bağışıklık sistemi farklı güç ve özellikler taşır. Amerikan Hastanesi Pediatri Bölümü doktorlarından Ayla Kamburoğlu Göksel’den çocukların bağışıklık sisteminin nasıl güçlendirileceğini öğrendik.
 • Bebeğim hazır mı?

  Bebeğiniz doğmadan önce sayfalarca kitap okudunuz, internetten araştırmalar yaptınız. Fakat çok garip bir şekilde, miniğiniz doğduğu anda öğrendiğiniz tüm bu teorik bilgiler pratiğe dönüşemedi. Dolayısıyla da kafanızda yepyeni sorular belirdi… Panik yapmayın, işte size cevaplarımız!

  Sigara bebeklerdeki gaz sancısını tetikliyor

  Yeni doğan bebeklerde  sık görülen gaz sorunu anne babalar için uykusuz gün ve geceleri de beraberinde getiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ebru Gözer  “sigara içen annelerin bebeklerinde bu sorun iki kat fazla görülmektedir “ dedi. 

  Emzirirken yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırın

  Bazı anneler emzirmekte zorlanabilir. Bebeğiniz kolayca emme hareketlerini kavrayabilir ve anne sütüyle beslenmeye başlarsa, şanslısınız demektir.

  Prematüre bebeğin akciğerleri nasıl korunur?

  Prematüre bebeklerde görülen akciğer hastalığı ile ilgili korkular önceki yıllara göre azalma gösterir. Çünkü artık bu durumu önleyecek iki ilaç vardır. Birincisi; erken doğum riski yüksek olan anneye yapılan kortizon, ikincisi ise doğumdan sonra bebeğin akciğerine direkt olarak uygulanan biyolojik bir ilaç… 

  Bebeğiniz ateşlendiğinde bu hataları yapmayın!

  Ateş aileleri endişelendiren bir durum olduğu için ateşi düşürmek amacıyla çeşitli hatalar yapıyorlar. Oysa ailelerin ateş konusunda asla yapmaması gereken noktalar var. Bu yazıda yapılmaması gereken hataları bulabilirsiniz. 
 • Bebekler ve çocuklar bronşiolit riski altında

  Kış aylarında ve özellikle de 3 yaşın altındaki çocuklarda daha sık görülmesiyle dikkat çeken bronşiolit, bronşiollerin iltihaplanmasıyla ortaya çıkıyor. Bronşiollerin virüs nedeniyle iltihaplanmalarıyla çocuklarda öksürüğe neden olan bu hastalık, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarla da zaman zaman karıştırılabiliyor. Emsey Hospital ’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yadigar Genç konuyla ilgili görüşlerini paylaşıyor.

  Çocuğunuzun ateşi çıktığında hemen telaşlanmayın

  Anne - babalar için önemli olan şunu iyi bilmeli: Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermez. Ateş, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığının bir göstergesidir.

  Bebekler neden ağlar?

  Yeni doğduğu andan neredeyse 1 yaşını kadar sıklıkla ağlayan bebekler; mutsuzluklarını, karın ağrılarını, acıktıklarını, gazları olduğunu, korktuklarını ya da uykularının geldiğini ifade etmeye çalışıyor. E msey Hospital’dan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Seringeç  anne babaları konuyla ilgili bilgilendiriyor.

  Bebek alt temizliğinde dikkat edilecek noktalar!

  Bebeğinizin alt temizliğini yaparken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar söz konusudur. Bu noktaları öğrendiğinizde birkaç haftalık tecrübe ile bebek bezini değiştirmede usta bir anne olabilirsiniz! 

  Bebeğinizi masajla mutlu edin!

  Masaj, bebeklerin en çok hoşlandığı şeylerden biridir. Onları rahatlatır, stresten, kolik sancısından arındırır. Günde 5 daika ile başlayacağınız masaj seanslarını 20 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Masaj yapmak sandığı8nız kadar zor değil. İşte size bazı pratik öneriler: 

Tüm Kategoriler

Bebeğinizin Bakım Rehberi

Yenidoğan Rehberi

Bebeğinizin Uyku Rehberi

Bebeğinizin Beslenme Rehberi

Bebeğinizin Gelişimi ve Davranışlar

Bebeğinizin Sağlığı

Emzirme Rehberi

Aradığınızı Bulamadınız mı?

Ara

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Üye Ol

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...

Sizin için seçtiklerimiz