Bebek Ekle

Bebeklerde süt alerjisine dikkat!

Bebeğiniz inek sütü içtikten ya da peynir veya yoğurt yedikten sonra rahatsız mı oluyor? Derisinde döküntüler ortaya çıkıyor, kusuyor ya da ishal mi oluyor? O zaman dikkat! Bebeğinizde süt alerjisi olabilir.

Süt alerjisi sıklıkla yaşamın ilk bir yılında görülür. Bu dönemde sindirim sistemi tam olgunlaşmamıştır. Süt alerjisi bulguları, süt veya süt ürünlerinin tüketimini takiben birkaç dakika veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir fakat şiddetli alerji bulguları sıklıkla yarım saat veya bir saat sonra ortaya çıkar. En sık görülen bulgular, kızarıklık, deride döküntüler, mide ve bağırsaklarda rahatsızlık hissi, kusma, ishaldir. Daha az sıklıkta görülmekle birlikte dışkıda kan da görülebilir.

Bazı bebeklerde süt alerjisi, kronik burun tıkanıklığı, öksürük, hırıltılı solunum veya nefes almada güçlük şeklinde bulgu verebilir. İnek sütü veya süt ürünü alımını takiben ağız çevresinde şişlik, kaşıntı, ürtiker şeklinde döküntü olabilir. Egzama yapabilir. Eğer bebeğinizde inek sütü alerjisinden şüphe ediyorsanız, bunu mutlaka çocuk doktorunuzla paylaşmalısınız. Bebeğiniz süt ve süt ürünü alımını takiben morarıyorsa, soluk ve halsizse, tüm vücudunu kaplayan ürtiker şeklinde deriden kabarık döküntüleri varsa, boyun ve baş bölgesinde ani şişlik oluşmuşsa ve kanlı ishal varsa, doktorunuza veya acil servise hemen başvurmalısınız.

İnek sütü alerjisinin tedavisinde, bebek sadece anne sütü alıyorsa, öncelikle annenin diyetinden süt ve süt ürünleri çıkarılır. Bebeğiniz anne sütü almıyor mama ile besleniyorsa, doktorunuzun önerdiği hidrolize proteinden oluşan hipoalerjenik mama kullanılmalıdır. Bebeğiniz ek gıda alma döneminde inek sütü alerjisi belirtileri gösterirse, bu dönemde süt ve süt ürünleri bir süre diyetten çıkarılır ve alerji bulgularının gerileyip gerilemediği kontrol edilir. Daha sonraki dönemde doktorunuzun önerisi ile tekrar az miktarda süt ve süt ürünlerine başlayıp, alerjik bulguların tekrarlama olasılığı gözden geçirilmelidir.

Bir yaşın üstünde süt alerjisi olan çocukların peynir, yoğurt, dondurma ve süt içeren yiyeceklerden kaçınması gerekir. Bu çocuklarda soya sütü denenebilir fakat soya sütü alerjisi ve inek sütü alerjisinin bir arada olabileceği de unutulmamalıdır. Bu durumda ise çocuk doktorunuz, çocuğunuz için uygun süt ürününe karar vermede size yardımcı olacaktır. Çocuk doktorunuz alerjinin şiddetine göre antihistaminik içeren ilaçlar verebilir. Eğer çocuğunuz solunum yolları ile ilgili alerji şikayeti veriyorsa astıma karşı ilaçlar denenebilir.

Tedavinin en önemli kısmı diyetten süt ve süt ürünlerinin çıkarılmasıdır. Çoğunlukla süt alerjisi iki veya beş yaşa kadar sürebilir. İnek sütü alerjisini önlemek için yenidoğan bebek, en az 4 ay, ideal olarak 6 ay kadar anne sütü almalı, ek gıdalara geçiş döneminde, özellikle de ailede yoğun alerjik bir hikayesi varsa, yeni ek gıdalar adım adım ve 2 hafta aralarla başlanmalıdır.

Süt saklama poşet ve kaplarını görmek için tıklayınız.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aylin Şimşek
Çocuğum ve Ben dergisinden alıntıdır.

Yorumlar

Burcu Toprak 11 Nisan 2011

benim bebeğimde de süt alerjisi var. kızım şu anda 10 aylık. doğduktan sonraki 3-5 gün sonunda poposunda çok hızlı pişik oluşmuştu. pişik kremleri kullanmaya başladık. ama pişiği geçmedi. hatta pişik bölgeleri kanlı kanlı bir görünüm aldı. kullandığımız kremler de hiç işe yaramıyordu. sürekli ağlayan, uyumayan bir bebekti. her bez değişiminden sonra poposunu yıkıyordum. ıslak mendil hiç kullanmadım. buna rağmen pişiğinin önüne geçemedim. tabi bu arada sürekli dr.a gidiyoruz. doktorumuz bebeklerde pişik sık karşılaşılan bir durum diyip kremleri kullanmaya devam etmemizi söylüyordu. yaklaşık 1 ay bu şekilde geçti. ta ki doktorumuzu değiştirene kadar. şimdiki doktorumuz olan Özlem Karahasanoğlu ile tanışınca süt alerjisiyle tanışmış ve bu sıkıntılı durumundan kurtulmuş olduk. kızımda süt alerjisi olduğunu ve benim süt diyeti uygulamamı söyledi. içinde süt ve süt ürünleri olan herşeyi yemek listemden çıkardım. bu durum bir ay sürdü. 1 ayın sonunda söylediği markanın keçi sütünü içip, keçi peynirini yemeye başladım. şimdi pişik sorunumuz yok. ama alerjisi devam ediyor. tabi diyetim de. alerjinin geçeceği günleri iple çekiyorum.

Benim oğlumda 2 aylıkken kolik başladı. Tam 5 ay sürdü, kabus gibiydi. Bu arada bir sürü ilaçlar denedik, olmadı. Ben bir yerde inek sütü allerjisi olabileceğini okudum, emzirdiğim için benim kesmemin faydalı olabileceği yazılıydı. Doktorumuz "hayır" dedi. Kolik bitti, çocuk 11 aylıkken kusmalar başladı. Tam 4 doktora gittik (2'si profesör). Hiçbiri anlamadı, şansımıza. Çocuk günde 3-4 kere kusmaya başlayınca, Cerrahpaşa'da çocuk Gastr. ve beslenme uzmanı Prof. Fügen Çullu'ya gittik. Fügen Hanım hemen allerji testi yaptırdı ve çıktı. Meğerse çocuklar 3 yaşına gelmeden, bağışıklık sistemi tam oturmadığı için allerjiler çıkmayabilirmiş.Sağolsun Fügen Hanım süt ve süt ürünlerini kestirdi, özel bir mamayla beslendik bir süre. Kusmalarımız azaldı, azaldı ve geçti. Sonra allerji değerleri 0 olunca, yavaş yavaş, azar azar artırarak peynir, sonra yine aynı şekilde yoğurt ve pişmiş sütle tekrar başladık. Kendisine minnetarım. Çocuğum daha güzel büyümeye başladı, iştahı biraz daha iyi. Boyu daha çok uzuyor. Süt allerjisi benim oğlumda koliğe ve kusmalara sebep olmuş. Daha önce teşhis olsak, bunların hiçbirini çekmezdik...

Duygu Gevrek 12 Nisan 2011

benim kızım 6 yaşında vücudundaki kızarıklar için doktora gittiğimizde süt ürünlerinin alerji yaptığını söyledi bi süre süt içirmedim. ama içmediğinde sürekli sütü sayıkladı az miktarda içti kızarıklar da geçti fazla aşırıya kaçmadan hergün içiyor.

Diğer Yorumlar: 1 2 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...