Bebek Ekle

Anneye ‘sütün az bebek doymuyor’ demeyin

Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Neşe Bakoğlu, doğru emzirme teknikleri konusunda bebek dostu hastane olarak annelere eğitim verdiklerini belirterek şöyle diyor: “Anneye bu konuda çevresinin de pozitif destek vermesi gerekir. Aile içi ve çevreden gelen ‘sütün yetmiyor, bebek doymuyor’ cümlelerinin sütün kesilmesine neden olabilir. İsterse her annenin mutlaka bebeğini doyuracak kadar sütü vardır.”

Doğumdan sonra annelerin en hassas oldukları konuların başında, bebeklerini yeterince besleyip besleyemedikleri geliyor. Acıbadem Kocaeli Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Müdürü Neşe Bakoğlu, doğru emzirme teknikleri konusunda bebek dostu hastane olarak annelere eğitim verdiklerini belirterek şöyle diyor: “Anneye bu konuda çevresinin de pozitif destek vermesi gerekir. Aile içi ve çevreden gelen ‘sütün yetmiyor, bebek doymuyor’ cümlelerinin sütün kesilmesine neden olabilir. İsterse her annenin mutlaka bebeğini doyuracak kadar sütü vardır.”

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Yenidoğan Ünitesi Sorumlu Hemşiresi Serpil İsabetli de negatif cümleler kurularak anneye yönelik yapılan eleştirilerin doğum sonrası hassas bir psikoloji içindeki anneleri iyi etkilemediğini söylüyor.

Annenin Kalbi Kolay Kırılıyor

Doğumdan sonra annelerin en hassas oldukları konuların başında, bebeklerini yeterince besleyip besleyemedikleri geliyor. Bebek sürekli ağladığında annenin yakın çevresindekiler doymadığını, sütün yetmediğini iddia ediyor. Anne de bebeğiyle meme vermek yoluyla iletişim kurmaktan çekiniyor. Yanlış teknik kullanılması sonucunda meme başı yara olan ve kanayan annelerin hikayelerini dinlemek de olumsuz etki yapıyor. Çevresinden etkilenip biberon ve emzik kullanan anneler var. Oysa bunların yapılması bebeğin anne sütünü alamamasına yol açıyor. Bu nedenle annelerin ilk 6 ay bebeklerini sadece kendi sütleriyle beslemeleri gerekiyor. Sütün için de su da bulunduğundan su vermeye de gerek kalmıyor.

İlk Günlerde Her Ağladığında Süt Verin

Annelere gebeliğin 32. haftasından itibaren ve doğuma geldikleri andan itibaren emzirme eğitimi verdiklerini anlatan Serpil İsabetli, “Bebeğin anne sütünü iki yaşına kadar alması gerekiyor. Altı aydan sonra ek gıdaya geçilmesinin sebebi bebeğin beslenme alışkanlığı kazanması ve değişik tatları da bilmesi için gerekli. Böylece ek gıdalar yardımıyla bebek gelişimi için gerekli olan yağ asitlerini ve proteinleri de alabiliyor” diyor.

Bebeğin anne sütünü doğal seyrinde bırakması daha doğru. Bebeğe zorla anne sütünü bıraktırmak doğru değil. Bebeğe ilk doğduğunda her istediğinde anne sütü verilmesi gerektiğini ve gece uyurken en geç üç saatte bir emzirilmesinin doğru olduğunu anlatan İsabetli, şöyle konuşuyor: “Bebek eğer uyuyorsa da uyandırılarak anne sütü verilmesine devam etmek gerekiyor. Süt yerine su vermek bebeği tok tutacağından bebek annesinin sütünü almak istemez. Anne sütü özellikle de gelişmekte olan ülkelerde yaşayan bebeklerin beslenmesi için hem maliyetsiz hem de temiz bir gıda. Bu nedenle anne sütü konusunda annelerin eğitilmesi çok büyük önem taşıyor.”

Süt arttırıcılar kategorisindeki ürünleri görmek için tıklayınız.

Yorumlar

Özlem Damar 15 Ekim 2009

'İsterse her annenin mutlaka bebeğini doyuracak kadar sütü vardır' demek çok yanlış ve çok üzücü. Ben de ebeyim ve ben de annelere ve adaylarına eğitim veriyorum. Anne sütünün yararları hakkında zerre kadar şüphem yok ve ''bebeğini sütüyle beslemeyi İSTEMEK'' konusunda da evet çok ama çok istekliydim. Ama olmayınca olmuyormuş bunu yaşayarak öğrendim. bebeğim emiyor ama sütüm yok denecek kadar az.

Şerife Özarslan 03 Kasım 2009

vitamalt gerçekten anne sütünü arttırıyormu? tecrübe edenlerden yorum yapan olursa bende kullanıcam. teşekkürler

Sevda Deniz 10 Ocak 2011

benim de sütüm yetersizdi kesilmek üzereydi oğlum 4 aylık sütüm kesilecek diye çok korkuyordum internette araştırıp neoxın nursarol u buldum bitkisel destekli tedavi bir yan etkisiyle de karşılaşmadım şuanda gayet iyi sütüm tavsiye ederim

Diğer Yorumlar: 1 2 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...