Bebek Ekle

Evlat edinme profili

Ülkemizde çocuğu olmayan 2 bin 638 aile, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında barınan çocukları evlat edinmek için sırada bekliyor.SHÇEK’ na bağlı yuva ve yurtlarda barınan 18 bin çocuk bulunuyor. Bunların yüzde 50’si ekonomik yoksulluk nedeni lie yurtlara aileleri tarafından ilerde tekrar geri alınmak üzere

*Ülkemizde çocuğu olmayan 2 bin 638 aile, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu yurtlarında barınan çocukları evlatedinmek için sırada bekliyor.

*SHÇEK’ na bağlı yuva ve yurtlarda barınan 18 bin çocuk bulunuyor. Bunların yüzde 50’si ekonomik yoksulluk nedeni lie yurtlaraaileleri tarafından ilerde tekrar geri alınmak üzere bırakılıyor. Yurtlarda barınan diğer çocukların yüzde 19’unu istismar edilmiş, yüzde20’sini parçalanmış aile, yüzde 12’sini ise terk edilmiş çocuklar oluşturuyor. Evlatlık olarak sadece son gruptaki terk edilmişve annesi ya da babası belli olmayan çocuklar verilebiliyor. 

*Geçen yıl 185’i kız, 244’ü erkek 429 çocuğun evlatlık olarak verildi. Her yıl ortalama 450-500 civarında çocuk evlatlık olarakveriliyor.

*Yurtlardan 172’si erkek, 182’si kız olmak üzere 354 çocuk koruyucu aile yanına yerleştirildi. 

*Evlatlık edinmek için sırada bekleyen iller arasında İstanbul birinci sırada, İzmir ikinci, Adana üçüncü, Ankara dördüncüdurumda. 

*Aileler evlatlık edinmek için ortalama 3 yıl bekliyor. 

*Evlat edinmek isteyen aile fertlerine sıra 45 yaşından sonra gelirse bu ailelere bebekle aile arasında 45 yaş fark olur kuralıişliyor. 50 yaşında evlatlık almaya hak kazanan bir aileye beş yaşında bir çocuk evlatlık veriliyor.

*Ancak Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinde yapılan bir araştırma, ailelerin yaşlandıklarında kendilerine bakması içinçocuk istediklerini ortaya çıkarmış. 

*Evlat edinmek isteyen çiftler arasında yapılan araştırmaya göre başvuranların dörtte üçü ilköğretim mezunu ya da eğitimsiz,çoğu alt gelir düzeyinde, yaş ortalaması 39. 

*Evlat edinilecek çocuklarda en çok 0-2 yaşında bebekler tercih ediliyor.

*Ailelerin çoğu kız evlat istiyor. Kız evlat istemelerinin başlıca nedeni de yaşlandıklarında yalnız ve çaresiz kalmaktan korkmaları. 

*Yeni Medeni Kanuna göre en az 35 olan evlat edinecek aile yaşı beş yıl evlilik şartı ile 30 yaşa iniyor. 

Yorumlar

Faruk Dikmen 07 Mart 2010

9YILDIR EVLİYİM ÇOCUK OLMUYOR EVLATEDİNMEKİSTİYORUM

Ali Dağ 30 Ağustos 2012

Kız çocuk evlat edinmek istiyoruz. 0-2 yaş . ilgilenenler lütfen kontak kursun

Nalan İpcak 08 Mart 2013

22 yasındayım 3 yıldır evlıyım ama bebegım olmuyo heryere doktora gıttım sorun var dıyolar asla ne normal nede tup bebek olmaz dıyorlar bebek ıstıyoruz esımle nasıl olur acaba

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...