Bebek Ekle

Kolik ya da gazlı bebek

Kolik ya da Gazlı Bebek

Halk arasında gaz sancısı olarak bilinen ‘kolik’ bebekler arasında oldukça yaygındır. Kolik, bebeğin nedensiz olarak çok şiddetli bir şekilde ağlamasıdır. Nedeni açıklanamayan şiddetli ağlamalar genellikle doğumdan 2 hafta sonra başlayıp, gün içinde aynı saatlerde görülür. Kolik günde ortalama üç saat sürer ve 2.,3. ayda da kendiliğinden ortadan kaybolur.

Kolikte bebeğin ağlarken vücudunun kaskatı olması, ellerini sımsıkı bir şekilde yumruk yaparak bacaklarını karnına doğru çekmesi ve bu esnada yüzünü buruşturması bebeğin ağrısı olduğu izlenimini verir. Bu nedenle de koliğin genellikle mide-bağırsak probleminden kaynaklandığına inanılır. Bebeğin emerken hava yutması ya da gazını çıkaramaması gibi nedenlerin bebekte gaz sancısına neden olduğu kolikle ilgili en yaygın inanıştır. Bu elbette yararlı bir akıl yürütmedir ancak tek başına da koliğin nedenini açıklamaz.

Sağlıklı bebeklerde görülen kolik sadece şiddetli ağlamalardan ibaret değildir. Koliği olan bebeklerin pek çoğunun hem uyku düzenlerinin bozuk olması hem de sürekli olarak uyanmaları koliğin sadece gaz sancısı olmadığını ortaya koyar . Bu bebeklerin gün içindeki uykuları kısa ve düzensiz, gece uykularında da huzursuzdurlar. Gün içinde ve geceleri sık sık ağlayan bebekler uyku\uyanma arasındaki geçişte de ağlarlar. Bebeğin şiddetli ağlamaları onun mizaç özellikleriyle ilgili olduğu kadar rahat soluk alıp verememesi gibi fiziksel sorunlardan da kaynaklanabilir. Ancak bütün bu olası fiziksel sorunlar elimine edildikten sonra hala kolik devam ediyorsa başta anne-bebek ilişkisi üzerine düşünülmesi gerekir. Sözgelimi, bebeğin nasıl bir pozisyonda doyurulduğu, annenin bebeğini emzirirkenki duygu durumu çok önemlidir. Eğer anne bebeğini emzirirken gerginse bu durum bebeğin emerken rahatsız bir pozisyonda olmasına dolayısı ile de aldığı besini sindirememesine neden olabilir. Annesi ile olan ilişkisinde kendini güvende hissetmeyen bir bebeğin annesinden kendisini çekmeye çalışarak çok hızlı bir şekilde emmesi beslenirken çokça hava yutmasına neden olabilir.

1962 Yıllında Provence ve Lipton, bakımevinde kalan bebekler üzerinde 5 yıl süren bir çalışma yapmışlardır. Bu çalışma sonunda bakımevindeki bebeklerde koliğin çok az olduğu görülmüştür. Bu da koliğin başlıca nedeninin sorunlu ebeveyn bebek ilişkisi olabileceği hipotezini güçlendirmektedir. Başka bir deyişle ebeveyn bebek ilişkisinin olmadığı yerde kolik ya hiç yok ya da çok az görülmektedir. Elbette burada amacım anne babanın kaygısını daha da arttırmak deği, anne baların bebekleri üzerine düşünürken daha etraflı düşünmelerine yardımcı olmaktır. Bebeğin sorunlarının nedeninin organik olmadığı durumlarda mutlaka aile içi ilişkilerin dikkate alınması gerekir.

Kolikte bebeğin karın bölgesine saat yönünde yapılan masajın yanı sıra etkili olan bir başka yöntem de bebeği kollarla kavranarak göğse yatırmaktır. İkinci yöntemin bebeği rahatlatmasının en önemli nedeni bebeğin fiziksel olduğu kadar duygusal olarak da kavrandığını deneyimliyor olmasıdır.

Yorumlar

Burcu Nehir 27 Mart 2014

Benim kızımın da kolik sıkıntısı var. Bebek hamağı aldım çok rahatladı. Bebek hamağının çok faydası varmış.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...