Bebek Ekle

Bebeklerde ve çocuklarda kabızlık

Kabızlık sorunu bebeklik çağında sık rastlanan durumlardan biri. International Hospital İstanbul Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Cüneydi “Kabızlıkta en önemli durum yemek düzenidir. Çocuğun lifli gıdalar alması, bol sıvı tüketmesi, düzenli dışkılama amaçlı tuvalete gitmesini sağlamak alınacak önlemlerdir.” diyor.

Kabızlık sorunu bebeklik çağında sık rastlanan durumlardan biri. International Hospital İstanbul Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şeyma Cüneydi “Kabızlıkta en önemli durum yemek düzenidir. Çocuğun lifli gıdalar alması, bol sıvı tüketmesi, düzenli dışkılama amaçlı tuvalete gitmesini sağlamak alınacak önlemlerdir.” diyor.

bebek.com: Bebekler neden kabız olur?
Dr. Şeyma Cüneydi: Bebeklerde kabızlık nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
   • Nedeni bilinmeyen / fonksiyonel kabızlık,
   • İlaç etkileri,
   • Gastrointestinal sistemin yapısal bozuklukları,
   • Kollajen doku ve kas hastalıkları,
   • Ganglion hücre Anomalileri,
   • Nöral tüp defektleri,
   • Metabolik/ endokrin bozuklukları,
   • Nörojenik / psikiyatrik bozukluklar

bebek.com: Anne, bebeği için neler yapabilir?
Dr. Şeyma Cüneydi: Anne sütü veriliyorsa annenin diyetinde kabızlığı önleyici besinlere öncelik verilmesi, annenin bebeğe ıkınmada çeşitli masaj teknikleri ile yardımcı olması, aldığı sıvı miktarını arttırması gerekiyor. Çocuk formül mama alıyorsa kabızlığı önleyici mamalar seçilebileceği gibi mamaya fantomalt da eklenebilir (günde 2-3 kez). Ek besin alan çocuklarda diyetin sebze, meyve, kepekli ekmek, yulaf, mısır gibi artık bırakan lifli yiyeceklerden zengin almasına dikkat edilmelidir.

bebek.com: Kabızlık vücuttaki başka hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir mi?
Dr. Şeyma Cüneydi: Evet daha önce sıralanan nedenler arasında gastrointestinal sistem dışı hastalıkların da kabızlığa neden olabileceği vurgulanmıştır. Bunlardan biri Hipotiroidi dediğimiz tiroid hormonunun az salgılanmasıdır.

bebek.com: Bu durumda yemek düzeni ne kadar önemlidir? Doğru yemek düzeni nasıl olmalıdır?
Dr. Şeyma Cüneydi: Kabızlıkta en önemli durum yemek düzenidir. Çocuğun lifli gıdalar alması, bol sıvı tüketmesi, düzenli dışkılama amaçlı tuvalete gitmesini sağlamak alınacak önlemlerdir.

bebek.com: Hangi durumda doktora başvurulmalıdır?
Dr. Şeyma Cüneydi: Çocuk sürekli ağrılı, katı, çapı geniş ve arada kanlı dışkılıyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekiyor.

bebek.com: Fonksiyonel kabızlık nedir? Neden fizik tedavi gerektirir?
Dr. Şeyma Cüneydi: Fonksiyonel kabızlık otonom sinir sisteminin yetersiz işlevi sonucu bağırsak hareketlerinin seyrek ve güçsüz olması ve buna bağlı geçiş yavaşlamasıdır. Anal darlık varsa buji uygulaması yapılmalıdır.

bebek.com: Yumuşatıcı bitkiler çözüm müdür?
Dr. Şeyma Cüneydi: Evet, yumuşatıcı bitki çayları çözüm olabilir. Ama olamadığı durumlar da vardır.

bebek.com: Kabızlık, diyet gerektiren bir hastalık mıdır?
Dr. Şeyma Cüneydi: Evet, kabızlığı önleyici besinlerin uygulandığı bir tür diyet çözümlerden biridir.

bebek.com: Hareketsizlik hastalığın başlaması için önemli bir etken midir?
Dr. Şeyma Cüneydi: Hareketsizlik kabızlığı başlatabilir.

bebek.com: Ameliyat edilmesi gereken boyutlara nasıl ulaşılır?
Dr. Şeyma Cüneydi: Dışkının uzun süre barsakta kalması megakolon denen duruma neden olur (kalın barsağın aşırı genişlemesi). Bu durumlarda ameliyat düşünülür.

bebek.com: Bebeklerde fitil ne kadar etkili olur?
Dr. Şeyma Cüneydi: Kronik kabızlık değilse ancak fitil uygulaması yapılabilir. Ancak kabızlık kronik ise çözüm olarak öncelikle başka önlemler alınmalıdır.

bebek.com: Uzun süren kabızlıkta hastalığın nedenini öğrenmek için hangi testler yapılır?
Dr. Şeyma Cüneydi: Baryumlu barsak grafileri, Hirschsprung düşünülüyorsa Rectum Biyopsisi yapılabilir.

bebek.com: Annelerimize tavsiyeleriniz nelerdir?
Dr. Şeyma Cüneydi: Annenin çocuğu dışkılama alışkanlığını büyüdüğünde bile takip etmesi, diyetini düzenlemesi gerekmektedir. Çok erken fark edilen kabızlıkların tedavisi geç fark edilenlere göre çok kolaydır. Ayrıca kabızlığa neden olan durumların yakından gözlenmesi ve bu konuda doktorun bilgilendirilmesi de tedavinin önemli bir parçasıdır.

HASTANE: İstanbul Cad. No:82 34149 Yeşilköy-İstanbul
Tel: 0 (212) 663 30 00
Fax: 0 (212) 663 28 62
E-mail: info@internationalhospital.com.tr
ETİLER POLİKLİNİK: Nispetiye Cad. No:19 34330 Levent-İstanbul
Tel: 0 (212) 280 40 30
Fax: 0 (212) 280 40 24
E-mail: etiler@internationalhospital.com.tr
Web: www.internationalhospital.com.tr

Yorumlar

Filiz Ant Sipahi 06 Ekim 2009

merhaba bebeğim 7. ayında.geçen hafta sonu ilk kez kabız oldu..1 çay kaşığı saf zeytin yağı içirip ardından ateş ölçer yardımı ile poposunada zeytin yağı dürttüm.1 saat olmadan etki gösterip çocuğumu rahatlattı...bilginize :)

Arzu Coşkun 21 Haziran 2011

merhaba .. evet filiz hanım zeytinyağı etkili fakat benim kızım son 4-5 aydır günde birkere ama neredeyse bir top şeklinde(mandalina büyüklüğünde ) dışkılama yapıyor ne zeytinyağı ne lifli gıdalar çözüm olmadı. ve yaparken çok acı çekiyor ısrarlarıma rağmen tuvalete de gitmiyor. bende ne yapacağımı şaşırdım. hergün bir kere yapıyor fakat çok zorlanarak . acı çekmesi de beni çok üzüyor.

Liyana Gözoğlu 23 Eylül 2011

merhaba. benımkızım 1,5 aylık ve kabız. süreklı ıkınıyor ve ıkınırken ağlıyor. uykusunda ıkınarak uyanıyor. son çare olarak bende fıtıl atmak zorunda kalıyorum. kendi çabasıyla kakasını yapamıyor buda benı korkutuyor. fitil alışkanlık halıne gelip bağarsakları tembelleşecek diye. bildiğiniz herhangi bir bitki var mı kabızlığı geçeirecek? demleyerek içirebileceğim rezene gibi?

Diğer Yorumlar: 1 2 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...