Bebek Ekle

Diğer Konular

Emzirirken sıkıntı : meme başı çatlakları

Emzirirken sıkıntı :  Meme başı çatlakları

Merhaba Bebek.com okuyucuları;

Anneler, gözlemlerime göre ilk 6 ay sadece anne sütü vermek için bebeklerini emzirmeye hevesliler ve bunu uyguluyorlar.Bebeklerine ve kendilerine sayısız fayda bu şekilde sağlamış oluyorlar.Ancak arada onları sıkıntıya sokan meme başı çatlaklarından, önleme ve tedavisinden bu hafta bahsetmek istiyorum.

Annede süt yapımını belirleyen en önemli iki faktör, bebeğin sık emmesi ve memelerin boşaltılmasıdır.Bebeğin her emmesinde meme başı sinir uçları uyarılır.Beyine sinirsel yolla iletilen mesajlar ile hipofiz bezinin ön kısmından prolaktin yapımı başlar.Kan dolaşımı ile prolaktin memeye ulaşarak süt yapımını başlatır.

Meme başı çatlakları emzirmenin başlangıcında daha belirgin olmak üzere tüm emzirme süresince rastlanabilir.En sık nedeni bebeğin emme pozisyonunun,tutma şeklinin doğru olmamasıdır.Bebek emerken memenin areolasını (meme ucu etrafındaki kahverengi halka bölümünü) tam kavramayıp yalnızca meme başından emmeye çalışırsa, meme başı zedelenir ve önce ağrılı meme başı ortaya çıkar.Bu durum düzeltilmezse, meme başı çatlağı ve yarıkları gelişir.Diğer bir neden de memenin nemli bırakılmasıdır.Ayrıca meme başının temizlik maddeleri (sabun,alkol gibi) silinmesi ya da bebeğin ağzından bulaşan kandidaya bağlı olarak da meme başı çatlağı sık görülür.

Gebelikte meme başı çatlak ve yarıklarının oluşmaması için alınacak önlemler:

Anne adaylarının vücudu doğum öncesi süt üretimine doğal olarak hazırlanmaya başlar.Gebelikte meme dokusu büyüdükçe memeye gerekli desteği sağlayan ve sıkmayan sütyen kullanılması uygundur.Gebeliğin sekizinci ayından itibaren meme ucu ve çevresine bitkisel içerikli pomat önerilir.

Lohusalık döneminde meme başı çatlaklarını önlemek için:

Öncelikle doğru emzirme tekniğini bilmek gerekir.Emzirme tekniği düzeltilmeli,emzirmeler kısa süreli,ancak sık aralarla olmalı,farklı pozisyonlarda emzirilmeli,bebek çok acıkmadan emzirilmeli,bebeğe biberon ya da yalancı meme verilmemeli,ek besin verilecekse biberon yerine bardak kullanılmalı,meme başı kuru tutulmalı,sütyenin pamuklu kumaştan olmasına dikkat edilmeli,her emzirmeden sonra az miktarda süt sıkılarak meme başına sürülmeli,kendi kendine kuruması beklenmelidir.

Meme başı çatlağının oluşmaması için emzirirken dikkat edilecek durumlar:

*Bebeğin başı ve vücudu aynı doğrultuda,düz bir hat üzerinde olmalı,

*Bebeğin burnu meme başının hizasında olacak şekilde yüzü memeye bakmalı,

*Anne bebeği kendi vücuduna yakın tutmalı,

*Anne işaret parmağı ile memeyi alttan desteklemeli,başparmak memenin üstünde olmalı ve meme ucu ile bebeğin dudaklarına dokunmalı,

*Bebek ağzını genişçe açtığında bebeğin alt dudağı meme ucunun altına gelecek şekilde çabucak memeye yaklaştırılmalı,

*Bebek ağzıyla yalnız meme ucunu değil,etrafındaki areolayı da kavramalı,alt dudak dışa kıvrık olamalı,çenesi memeye dayanmalıdır.

*Beslenme sıklığı ve süresi bebeğin isteğine göre ayarlanmalı(günde 8-12 kez) ilk emzirmelerde sütün hemen gelmemesi endişelenecek bir durum olmamalı,bebeğe başka besin verilmemeli,

*Her öğünde bebeğin bir memeyi tamamen boşaltması sağlanmalı, yağdan zengin son süt tokluk hissine neden olacak bebeğin kendiliğinden ayrılmasına neden olacaktır.

*Diğer öğünde bebeğin emmediği ya da tam boşaltamadığı memeden başlanmalıdır.

Çatlayan veya yarılan meme uçlarında yapılması gerekenler:

Bebeğin emerken yerleşimi kontrol edilir.Kısa süreli ve sık emzirme, bebeğin acıkmadan emzirilmesi,emzirmeye daha az ağrılı taraftan başlanması,çatlak meme uçlarına bitkisel yağ ya da lanolin içeren krem sürülmesi,göğüslerin sadece ılık suyla temizlenmesi,plastik tabanlı göğüs ucu pedlerinin kullanılmaması,emzirme sonunda meme başlarını birkaç damla süt ile ıslatıp açık havada kurutulması önerilir.Meme başı çatlakları ortalama bir haftada iyileşir,daha geç iyileşen kronik meme başı çatlak ve ağrılarının nedeni mantar enfeksiyonudur.Sıklıkla bebekte ağızda kandida vardır ve tedavi edilmelidir.

Meme başı çatlaklarının tedavisi:

Bitkisel içerikli veya saf lanolin içeren kremler tercih edilir.Bu kremler hasarlı bölge üzerinde kapanmayı sağlayan bir bariyer oluşturur.Bu bariyer ciltte bulunan nemin buharlaşmasını önler ve çatlak yerinin onarması sağlanır.Nemli iyileştirme yoluyla derinin kuruması önlenir ve kabuk oluşumu görülmez.Her emzirmeden sonra meme ucu ve çevresine yumuşatılarak sürülür.

Kaynak: Actual Medicine, Mayıs 2008

Görüşmek üzere...

 


Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...