Bebek Ekle

Bebeğinizle güçlü iletişim kurmanın yolları

Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

Bebeğiniz daha karnınızdayken bile sizinle iletişim kurmaya başlıyor. Siz konuşurken ve müzik dinlerken o bunların farkında oluyor ve sizinle iletişime geçmeye başlıyor. Bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

Hiçbir zaman erken değil!!!

Çocuğunuz konuşamasa da doğduğu andan itibaren sizinle iletişim kurmak için çabalar. İletişim kurmak için gösterdiği ilk girişimleri; sizinle göz kontağı kurmaya çalışması, bakışlarınız takip etmesi, anlamsız sesler çıkarmaya çalışması ve gülümsemesi olarak sıralanabilir.

Siz de bebeğiniz bu girişimlerine karşılık vermek için onun gözlerine 20 -25 cm uzaklıktan bakmaya çalışın, çünkü bu mesafe bebeklerin görmek için odaklanabildiği en iyi uzaklıktır. Bebeğinizi yumuşak dokunuşlarla okşayın, ona sık sık gülümseyin, şarkı söyleyin ve onunla sohbet edin. Bunların hepsi bebeklerle iletişim kurabilmenin en iyi yollarıdır.

Bebeğinizle konuşun. Onun tepkilerini seyredin ve cevaplarını bekleyin. Onun tepkilerini bilmek bebeğinizle daha sonra kurmak isteyeceğiniz iletişim için size yardımcı olacaktır, unutmayın. Bebeğinizin vücut dilini anlamaya çalışın, ellerini ve kollarını her sallayışında size bir şeyler anlatmak istiyor olabilir.

Bebeğinizin hareketlerini takip edin. Ona bütün dikkatinizi verin ve çıkardığı en ufak sesi bile duymaya çalışın, size verdiği cevapları en ince noktasına kadar anlamaya özen gösterin. Bu davranışlarınızla bebeğinize iletişim becerilerini öğretmiş ve yaşadığı dünyayı nasıl anlaması ve nasıl yorumlaması gerektiğini ona öğretmiş olursunuz. Bebeğiniz beslenmesini tamamladıktan sonra onunla iletişime geçmeye çalışabilirsiniz, çünkü beslenme sonrası periyodu bebeğinizin kendini rahat ve hazır hissedebileceği en ideal anlardan biridir. Fakat bu konuda endişelenmeyin, çünkü birçok anne ve baba iletişim için ideal anları içgüdüsel olarak da bulabilme yeteneğine sahip!

Ağlamanın bebeğinizin dil gelişimi için çok önemli olduğunu her zaman hatırlayın. Bebeğiniz konuşmaya geçmeden önceki dönemde ancak ağlayarak kendi ihtiyaçlarını karşısındakilere iletebiliyor. Bu nedenle bebeğiniz ağlarken ona kısa zamanda cevap vermeniz bebeğinizin size güven duymasına ve bağlanmasına yardımcı olacaktır.

Erken Dinleme ve Konuşma

Yıllar önce bebeklerin yeterince iyi duyamadıkları ve göremedikleri düşünülürdü. Ancak bugün biliyoruz ki konuşma ve dinleme aktivitelerine ne kadar erken başlanırsa bebeğiniz ve sizin aranızdaki bağ o kadar güçlü oluyor.

Bebeğinizi dinlemek, bebeğinizle gittikçe geliştirdiğiniz ilişkinizde çok önemli bir role sahip. İlk günlerde sadece ağlamak olarak gördüğünüz bir aktivite ilerideki günlerde “ben açım” veya “ ben yalnızım ve ilgini istiyorum” anlamına gelebilir. Bebeğinizi iyi bir şekilde dinler ve ne demek istediğini anlayabilirseniz onunla kuracağınız iyi bir ilişkinin temellerini atmış olursunuz.

Bebeğinizle Konuşma İpuçları...

• Bebeğinizle konuşurken sevgi dolu sözcükler kullanın. Ses tonunuza dikkat edin, pozitif şeylerden bahsediyor bile olsanız asla sert bir ses tonu kullanmayın. Yavaş yavaş konuşun ve konuşurken bebeğinizin yüzüne bakmaya özen gösterin, etrafta bebeğinizin ilgisini başka tarafa çekecek unsurlar bulundurmamaya çalışın.

• Bebeğinizle konuşurken sesinizi yükseltip alçaltarak ve farklı sesler çıkararak onunla iletişim kurmaya önem verin. Çoğu zaman insanların bir bebekle konuşurken otomatik olarak yaptığı bu konuşma türü bebeklerin ilgisini ve dikkatini çok daha kolay yakalamanızı sağlıyor.

• Konuşmalarınızda o anda ne yaptığınızı anlatmaya çalışın. Örneğin, “şu anda bezini değiştiriyorum” veya “akşama yiyeceğimiz yemekleri hazırlamaya çalışıyorum” gibi… Konuşmanızda bebeğinizin neler yaptığından da bahsedebilirsiniz. “Şu anda kollarını ve bacaklarını salladığını görüyorum (bebeğiniz kollarını ve bacaklarını sallarken) ” ya da “ şimdi bana bir şeyler söylemek istediğini görüyorum (bebeğiniz sesler çıkarırken)” gibi…

• Bebeğiniz biraz büyüdükten sonra onunla her şey hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, “bugün, hava çok güzel, güneş gökyüzünde parlıyor” veya “senin karnın tok, şimdi yemek yeme sırası benim, ben de karnımı doyurmalıyım”…

• Nesneleri isimlendirin. Özellikle bebeğiniz büyümeye ve bazı nesneleri işaret etmeye başladığı dönemde nesneleri isimlendirmeye başlayın. “Bu senin oyuncak ayın, oyuncak ayını istiyorsun” gibi… Birinci yılın sonunda, bebeğiniz sizin ona söylediğiniz birçok şeyi anlamaya başlayacak ve bazı küçük komutları uygulayabilecektir. Örneğin “el salla” ya da bardağı bana ver” gibi…

• Bebeğinizin konuşma girişimlerini küçümsemeyin ve asla onunla alay etmeyin, aksine onu konuşması için cesaretlendirin.

• Bebeğinizle beraber resimli kitapları okuyun. Kitap okuma aktivitesi bebeğinizle beraber yapacağınız paha biçilemez aktivitelerden biridir. Çünkü bu aktivite esnasında bebeğiniz kelime bilgisini artırır, dil ve dinleme yeteneğini geliştirir.

• Bebeğinizle beraber eğlenin. 8-12 aylık dönemde bebekler sık sık mırıldanır ve “mama”, “dada” veya “baba” gibi basit sözcükleri çıkarırlar. Bebeğinizle konuşurken ona yönelerek konuşun, dil gelişimi ile ilgili herhangi bir başarı elde ettiğinde ise onu bol bol övün – her ne kadar bebeğiniz kullandığınız kelimeleri anlamasa da!!!

Önemli Tavsiye

• Bebeğinizle iletişime geçmek için hiçbir zaman erken değildir.
• Bebeğinizin vücut dilini takip edin ve onun cevaplarını bekleyin
• Bebeğinizin dil gelişimde ağlamanın rolü çok önemli
• Bebeğiniz büyürken onunla her konuda konuşun

Kaynak: www.bbc.co.uk BBC Parenting (Listening and Talking)

Yorumlar

Tuğçe Zorlu 20 Şubat 2012

bebek bakımı çok zor, çocuk gelişimci oldugum halde kendimi yetersiz hissetmekten alıkoyamıyorum...

Münevver Tavuş 01 Ağustos 2013

Gerçekten bebekle konuşmanın önemi çok büyük.Ben hamileyken de bebeğim beni duymaya başladığında hep konuştum.Eşim de aynı şekilde. dışarda yağmur yağarken "bak annecim yağmur yağıyor" bile dedim :) sabahları "günaydın annecim" geceleri "iyi geceler annecim" bunları hiç aksatmadan yanımızdaymış gibi söyledim. klasik müzik dinlettim.Doğumdan eve geldiğimizde odalarımızı,yatağını tanıttık anlattık.bebeğim şuan 5.ayında ve tepkileri gerçekten çok güçlü.Bebek o anlamaz deyip konuşmamazlık yapmayın emin olun ki çoğu şeyi anlıyor ;)

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...