Bebek Ekle

Bebeğinize uyku düzeni oluşturun

Uyku problemleri beslenme kadar anne ve babaların en sıkıntı duyduğu konuların başında geliyor. İstanbul Parenting Class'dan Uzman Psikolog Sinem Olcay, "Bebeğinizde iyi bir uyku düzeni oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır." diyor.

Uyku problemleri beslenme kadar anne ve babaların en sıkıntı duyduğu konuların başında geliyor. İstanbul Parenting Class'dan Uzman Psikolog Sinem Olcay, "Bebeğinizde iyi bir uyku düzeni oluşturmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem vardır." diyor.

Bebeğinizin uyku düzeni yaşamın ilk yılı boyunca değişimler gösterdiği için uyku düzeni oluşturma yöntemleri dönem dönem açıklamakta fayda vardır. İstanbul Parenting Class'dan Uzman Psikolog Sinem Olcay, konuyla ilgili merak edilenleri anlatıyor.

  • Yeni doğan Dönemi

Yeni doğan bebekler 24 saat boyunca kısa süreli uyku ve uyanıklık döngülerinin içinden geçer. Belli bir zaman çizelgesine bağlı kalmak yerine acıktıkça beslenen bebeklerin uykuları daha düzenlidir. Bu dönemde bebeğinizin parmaklarını ya da emziğini emmesini teşvik ederek ya da ona uykuya dalmasını sağlayacak küçük yumuşak bir nesne vererek kendi kendini avutmayı öğrenmesine yardımcı olun.

1-2 aylık olduğunda bebeğiniz 13-14 saatlik toplam uykusunu 5-6 ayrı uyku periyodu şeklinde gerçekleştirir. Uyku daha çok geceye denk gelecek şekilde olur. Bu dönemde bebeğinizi tamamen uykuya daldıktan sonra yatağa koymak en doğrusudur.

  • 3 - 5 Aylık Bebekler

3-5 aylık olan bebeklerde gece uykusunun süresi artmıştır ve bunu sabah ve öğleden sonra şekerlemeleri izler. Hala geceleri uyanırlar ama kendi kendilerine tekrar uykuya dalmayı da öğrenirler. Gece uykusunun süresini uzatmak için; uykudan önce yapılan besleme işleminin, hem bebeğinizin hem de sizin rahatlayıp birbirinizden keyif aldığınız ve bebeğinizin yeterinde süt alabildiği tatmin edici bir besleme işlemi olmasına özen gösterin. Bu dönemde bebeğinizi yatağına uyanık haldeyken bırakın ki kendi kendini avutma aktivitelerini kullanabilmeyi ve kendi kendini sakinleştirebilmeyi öğrensin.

  • 6 Ay ve Sonrası

Biz ailelere bebekleri 4-6 aylık olduğunda ve en az 5,5 kilo ağırlığında ise gece uykusu eğitimi vermelerini tavsiye ediyoruz. Bebeğinizin gece boyunca uyumayı öğrenmesi sağlıklı gelişimi için gereklidir. Bebeğinizin gündüz boyunca karşılaştığı öğrenme deneyimlerinden faydalanabilmesi, aktif, mutlu ve dikkatli olabilmesi için gece uykusu çok önemlidir ve mutlaka bebeğe öğretilmelidir. Gece uykusu konusunda zorlanan aileler mutlaka uzmanlarla irtibata geçebilirler.

 

Yorumlar

Elif Yetisoglu 27 Aralık 2011

oyle zorlaniorum ki! ikizlerim var biri gece ucte uyyo oteki sabah 6da 7de sarhos gibi oluyorum ayakta duramiyorum artik. bi kac gundur basim felaket agriodu ve bugun yatma karari aldim aksama kadar bebekler uyuyunca bende uyudum yiinla bulasik camasir beni beklio ve ben hala yorgunum :(((( bana onerilerinizi bekliyorum sabirsizlikla

Naz Aybar 31 Mayıs 2012

çok yoruluyoruz ama dünyanın en güzel şeyi annelik...

Hilal Mete 04 Ekim 2012

merhaba benim bebeğim 6 ayını doldurdu gündüzleri belirli bir saatte uyku programı yapmak istiyorum nasıl yapabilirim gece de uyumak istemiyor çok zor oluyor nasıl yapıcağımı bilmiyorum ilk bebeğim yardımcı olur musunuz?

Diğer Yorumlar: 1 2 İleri »

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Bu kategorideki diğer konular

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...