Bebek Ekle

Bebeğiniz yatağında uyumak istemiyorsa....

Bebeğiniz Yatağında Uyumak İstemiyorsa...

Bebeği doğduğu andan itibaren kendi yatağında yatırmak en iyisi ve en doğrusu. Ancak sizin bebeğiniz 2 yaşına gelmesine rağmen hala sizinle yatmak istiyorsa çözüm zor değil.Psikolojik Danışman Işın Akı’nın önerileri size yardımcı olacak.

Çocuğun anne ve baba ile uyumak istemesi birçok ailenin ortak derdi.Psikolog Işın Akı, bu durumla karşı karşıya kalan ailelere şu önerilerde bulunuyor:

• Çocuk doğduğu andan itibaren ayrı yatırılmalı. Ancak bazı aileler süt emdiği için, her odanın ısısı farklı olduğu için vb. nedenlerle önce çocukla birlikte yatıyorlar. Çocuk büyümeye başladıkça ayrılmak da zor oluyor.
• Ayrılmaya başlarken odasını sevimli hale getirin. Yatağının üstünde sesli, renkli oyuncaklar, duvarda hoşuna gidecek renkli resimler koyun, uyuyana kadar gece lambasının yanmasının yararlı olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
• Çocuk ailenin odasından ayrılmamak için direnirse; “bak hepimizin odası var, burası da senin odan” gibi cümlelerle odasına yönlendirmeye çalışın.
• Çocuk odasına yatırılınca, kitaptan hikaye okuyun, masal anlatın.
• İlk günlerde” ben uyuyana kadar yanımda kal” talebini yerine getirin.
• Tek başına uyuma isteğini ödüllendirin. “Çok güzel, aferin artık tek başına gidip yatıyorsun” gibi cümlelerle motive edin.
• Yatağını çocukla birlikte düzelterek “ Benim odam ” duygusunun gelişmesine katkıda bulunun.
• Çocuğunuz, “Siz beraber yatıyorsunuz? Ben neden ayrı yatıyorum?” diye sorabilir. O durumda şöyle yanıt verin: “Sen de anne / baba olunca damatlık / gelinlik giyince beraber yatacaksın. Biz de önceleri ayrı ayrı evlerde, ayrı ayrı yataklarda tek başımıza yatıyorduk.”
• 3 yaş üstü çocuğunuzun görüşü alınarak odada değişiklik yapın. “Şu ayıcığı nereye koyalım, yatağını böyle döndürelim mi?” gibi sorularla karar ve sorumluluğu çocuğa bırakın.
• İlk yattığı günlerde kapısının açık kalmasının kalmasını isterse izin verin.
• Haftada bir günü olumlu duygular günü yapın. O hafta kim hangi güzel davranışta bulunmuşsa ailece alkışlayın. Böylece çocuğun yalnız yatmaya karşı da olumlu tutumunu geliştirin.
• 3-6 yaş arası çocuklarda objeye bağılık görülüyor. Battaniyesi, oyuncağı veya başka bir şeyi de yatarken yanında olsun istiyor. Adeta bunlar olmazsa uyumayacakmış gibi bir duygu yaşıyor. Zamanla bu alışkanlığından vazgeçiyor. Bu sebeple ona izin verin.
• Çocuğun rahat uyuyabilmesi, kendini güvende hissetmesi için rahat nefes alıp vermesi gerektiğini unutmayın. Rahat nefes, alıp veremiyorsa bu konuda da gerekli tedavi tamamlayarak, kendini yatağında güvende hissetmesini sağlayın.

Yorumlar

Berra Cetın 21 Ekim 2009

benım bebegım suan 7 aylık esım askerde we bız oglumla beraber yatıyoruzz dogdugu zamandan ıtıaren yatıyoruzz nasıl ayırıcam su an bensız yatamyorr surklı aglıyorr bende kıyamıyorumm cok caresızz kaldıkk

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Bu kategorideki diğer konular

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mıs�nız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...