Bebek Ekle

Bebeğinizin zeka gelişimi için öneriler

Bebeğinizin Zeka Gelişimi İçin Öneriler

Uykuyu benim kadar seven biri zor bulunur. Daha doğrusu bulunurdu! Sonunda İpoş beni uykusuzluğa alıştırdı. Kızım muhtemelen amcasına çekmiş. Geç yatmayı seviyor. Ve de babasına çekmiş, erkenden kalkıyor :) Bu huyu kime benzemiş bilmem ama bu kısa uyku saati arasında mutlaka arada da kalkıyor! Tabii bu durumda olan bana oluyor. Ya da oluyordu diyelim. Alıştım, şükür. Ama 27 aylık bir çocuk bu kadar az uyumaya nasıl dayanıyor bilmiyorum! İleride doktor falan olursa, çok rahat nöbet tutabilir! Maşallah, çok enerjik bir çocuk. Yapısı sakin olmasına karşın yerinde durmayı sevmiyor. Daha yeni yürümeye başladığında küçük odada duran mandal torbasındaki mandalları tek tek salona taşıyıp, oradan tekrar mandal torbasına aktarıyordu! Zaten başta kendi kızım olmak üzere tüm çocukların kendilerini oyalayabilme yeteneğine hayranım :) Bütün gün kendilerini meşgul edecek bir şey bulabiliyorlar. Çocuk olmak da bu değil mi işte?

Bizim enerjik bebeğimizi ise bu aralar sadece babasının aldığı tahta puzzle yerinde oturtabiliyor. İpek, günlerdir hiç bıkmadan o puzzle ile oynuyor. İlk başlarda puzzleların yüzüne bile bakmayan İpek buna bayıldı. Yaptıkça kendine güveni de yerine geliyor. Dün akşam kaç kere yaptık, inanın hatırlamıyorum. Büyüdükçe merakı da değişiyor. Mesela top oynamaya bayılırken birden puzzle canavarı oldu. Bu durum ilerideki meslek yaşamını ne derece etkiler, bilmiyorum. Sevgili Ethem Kocabaş’a sormak gerek sanırım :) Puzzle ile oynamanın zeka gelişimine de önemli katkıları olduğuna inandığımdan ben de en az İpek kadar durumdan memnumum. Biliyorsunuz ki çocukların zeka gelişimini etkileyen en önemli etkenlerden biri olarak kabul edilen genetik kod, biliyoruz ki zeka gelişiminin tek sorumlusu değil. Zeka gelişimini desteklemek için hamilelik koşulları, sosyal çevre ve çocukla duygusal etkileşim gibi faktörlerin de önemli roller oynadığını artık hepimiz kabul ediyoruz. Çocuk Gelişim Uzmanı İdil Seda AK’ın bu konuda güzel önerileri var. Sizin de aklınızda olsun!

Çocuğunuzun zekasını geliştirmek için bazı öneriler...

 •  Sağlıklı yiyecekler verin. Sağlıklı bir beyin için beslenme şarttır. Bebeklerin beyinlerin, aldıkları besin miktarı ve niteliği hakkında çok duyarlıdır.

 •  Hareketli tutun. Bebeğinizin fiziksel beceri geliştirmesi ve güvenini kazanması için, onu evden dışarı çıkararak yürütün ve onunla oynayın.

 •  Merakını destekleyin. Soru sorma-cevap alma yöntemi ona her gün yeni bir şeyler öğretir.

 •  İlgili olun. Onun ne dediğini dinleyip ne anlatmak istediğini anlayıp çocuğunuzun dünyasına girmeye çalışın.

 •  Aşamalar koyun. Ara sıra yapabildiği bir şeyden, daha zor bir etkinlik önerin. Ama bu çok zor olmasın ki hayal kırıklığına uğramasın.

 •  Şefkatli olun. Çocuğunuzu sıkça kucaklayıp öpün, dokunun, onunla beraber olmanın güzelliğini hissedin.

Herkese İyi Haftalar

Yorumlar

Bu içerik hakkında hiç yorum yapılmamış.

Siz de Yorum Yapın!

Yorum yazabilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.
Üye girişi yapın veya kayıt olun.
Bebekler

Editörün Son Yazıları

Oto koltuğu şart! (03.04 2015)

Oto koltuğunun önemini yıllardır anlatmaya çalışıyorum / çalışıyoruz. Ancak bazen bunun beyhude bir çabadan ibaret olduğunu düşünüyorum.  Geçenlerde “Aşk Yeniden” dizisinde bir bebek ön koltukta annesinin kucağında yolculuk ediyordu! Toplum tarafından bu kadar sevilen bir dizisinin senaryosunda bile bebek oto koltuğunda değildi.  Devamı

Acaba güvenli mi? (20.03 2015)

Bebeğinizi heyecanla beklerken aklınıza pek çok şey takılıyor. Bazen kulaktan dolma bilgiler, bazen okuduklarınız sizi endişelendiriyor. Siz de: "Acaba güvenli mi?" diye sormaya başlıyorsunuz. Gelin birlikte öğrenelim. Devamı

Anne olunca… (20.03 2015)

Aranıza katılan minik bebeğiniz, pek çok eski alışkanlığınızı geride bırakmanıza neden olurken, yeni alışkanlıklara ve yaşam düzenine de ''merhaba’’ demenizi sağladı değil mi? Bebekten önce ve bebekten sonra olarak iki farklı yaşamım olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim. Neler değişmiyor ki? İşte bunlardan bazıları… Devamı

Bir annenin hayalleri (05.03 2015)

Her anne baba çocukları için iyi şeyler düşler. Elbette ben de o annelerden biriyim... Devamı

Anne olunca neler değişti? (20.02 2015)

Aranıza katılan minik bebeğiniz, pek çok eski alışkanlığınızı geride bırakmanıza neden olurken, yeni alışkanlıklara ve yaşam düzenine de ‘’merhaba’’ demenizi sağladı değil mi? Bebekten önce ve bebekten sonra olarak iki farklı yaşamım olduğunu rahatlıkla iddia edebilirim. Neler değişmiyor ki? İşte bunlardan bazıları… Devamı
Tüm Yazıları Göster

Aramıza Katılın

Bebek

Bebek.com Ailesine Hoşgeldiniz!

Anne adayı mısınız? Yoksa Bebeğiniz Yolda mı? Hamileyseniz son adet tarihinizi, bebeğiniz varsa lütfen bebeğinizin doğum tarihini giriniz.

E-Posta Adresiniz:

Giriş Yap

5000'e yakın isim seçeneği ve anlamlarıyla birlikte arayabilirsiniz...